The Present Indefinite Tense, истифодаи феълҳои асосӣ дар замони ҳозира Дар маводҳои гузашта мо аллакай бо феълҳои забони англисӣ сарукор доштем. Лекин асосан феълҳои модалӣ ва ёридиҳанда мавриди истифодаи моМуфассал →

лугати англиси точики, феълхои забони англиси

Дар ин матлаб феълҳои забони англисиеро ҷамъоварӣ намудем, ки зиёд истифода мегарданд. Феълҳои мазкурро бо тарҷумаи тоҷикиашон нашр намудем. Answer — ҷавоб гуфтан, arrive — омада расидан, audit -тафтиш кардан,Муфассал →

худомузи англиси, забони англисӣ, омузиши забони англиси

Сифати феълии замони ҳозираро дар забони англисӣ “The present participle I” меноманд. Ҳамчунин онро бо рақам ифода намуда, “Participle I”, яъне сифати феълии якум низ ном мебаранд. Сифати феълии замониМуфассал →

Дар забони англисӣ вақте, ки сухан дар бораи доро будан ба чизе меравад, дар баробари феъли “to have” ибораи “have got” низ метавонад ба кор ояд. Ибораи мазкур дар замониМуфассал →

Феъли “to have” бо зарфҳои миқдору дараҷа низ васеъ истифода бурда мешавад. Зарфҳои миқдору дараҷаро дар забони англисӣ “Adverbs of degree” меноманд. Ҳоло истифодаи феъли “to have”-po бо зарфҳои миқдоруМуфассал →

Калонтарин ҷазираҳои ҷаҳонӣ: Гренландия, Гвинеяи Нав, Борнео. Дарозтарин дарёҳо: Нил, Амазон, Миссиссиппи. Калонтарин саҳроҳо: Саҳро, саҳрои Австралия, саҳрои Араб. Уқёнусҳо (бо тартиби калонтарин): уқёнуси Ором, уқёнуси Атлантика, Уқёнуси Ҳинд, уқёнусиМуфассал →

Дар забони англисӣ се феъли ёридиҳанда мавҷуданд: «to be”, «to do», «to have». Феълҳои мазкур ҳам чун феъли асосӣ ва ҳам чун феъли ёридиҳанда баромад мекунанд. Феъли «to be» -роМуфассал →

Ҷонишинҳои нафсӣ-таъкидиро дар забони англисӣ “reflexive pronouns” меноманд. Ин гуна ҷонишинҳо бо ҳамроҳ кардани калимаҳои “self “selves” дар охири ҷонишинҳои соҳибии намуди якум ва ҷонишинҳои шахсии бавосита ба амал меоянд.Муфассал →

худомузи англиси, забони англисӣ, омузиши забони англиси

Зарф дар забони англисӣ “adverb” номида мешавад. Зарф аз рӯи вазифа ва мафҳуми худ то андозае ба сифат монандӣ дорад. Лек агар сифат аломати ашёро фаҳмонад, зарф ҳам аломати ашё,Муфассал →

Тарҷумаи тиҷикии феъли модалии “may” ҳам “тавонистан” аст. Пас чӣ тафовуте миёни “саn” ва “may” мавчуд аст?  Феъли модалии  “саn” аз  он  хабар медиҳад, ки шахсе аз ӯҳдаи иҷро намуданиМуфассал →